Verdens bedste donorblod – og et stærkt samarbejde bag
2026-05-15 · Hanne Kampler
Vidste du, at vi i Danmark har verdens bedste donorblod? Og ydermere er vi de bedste i verden til at redde liv ved livstruende blødninger? 🫶 🩸
Stolt over at stå på scenen
Jeg bliver SÅ stolt – også over muligheden for at stå på scenen for Immunologi, blod og væv – Region H: en organisation med 320 kolleger, der hver dag redder liv med fokus på bloddonation og vævstyper.
Peptalk på Konventum
Med en hverdag præget af tempo, høj faglighed og i den grad et stærkt samarbejde var jeg inviteret til deres fælles dag på Konventum i Helsingør til en "peptalk" om mennesker, følelser, forståelse og et internt stærkt samarbejde.
Noget, der i sidste ende også handler om mennesker 💙
Tak til Randa Zo el-ghina, Ingrid Andrea Mandir, Hans Jakob Hartling og Tanja Tellier for tilliden – og for at sætte fokus på det.
#indlæg #foredrag #fokus #arbejdsglæde #kampler #mindresnakmerehandling